Wymęczone zwycięstwo Lecha

Christian Gytkjær
Christian Gytkjær fot. Karol Cichoń / WislaKrakow.com

Już tylko jeden punkt do ligowego podium tracą piłkarze Lecha Poznań, którzy po słabym meczu, pokonali przed własną publicznością Arkę Gdynia 1:0 (1:0). Decydująca o losach spotkania okazała się 39. minuta, kiedy to komplet punktów zapewnił poznaniakom Gytkjaer. Dla Arki była to czwarta z rzędu porażka w ekstraklasie.

Na dwie zmiany po zwycięstwie w ligowym klasyku nad Legią zdecydował się Adam Nawałka – zamiast Kostevycha i Tiby, na murawie od pierwszych minut pojawili się Tomasik oraz De Marco. Czterech piłkarzy po porażce z Piastem wymienił za to trener Smółka – miejsca Marciniaka, Maricia, Nalepy i Banaszewskiego zajęli Maghoma, Olczyk, Vejinović oraz Aankour.

Na pierwszą wartą odnotowania sytuację trzeba było poczekać 22 minuty – po odegraniu Makuszewskiego, w bramkę nie trafił jednak Gytkjaer. W kolejnych minutach inicjatywę niespodziewanie przejęli gdynianie – dziesięć minut przed przerwą, po dograniu Zbozienia, strzał Jankowskiego wybronił bez większych problemów Burić.

Po okresie przewagi ekipy z Trójmiasta, w końcówce do głosu ponownie doszli gospodarze. W 38. minucie sytuacji nie wykorzystał jeszcze Makuszewski, ale pięć minut przed przerwą, lechici otworzyli wynik meczu – piłkę spod linii końcowej na piąty metr wyłożył Jóźwiak, a do siatki posłał ją Gytkjaer.

Druga połowa przyniosła poprawę tempa gry, ale pod bramkami wciąż nie działo się zbyt wiele ciekawego – do dwóch sytuacji strzeleckich w polu karnym Lecha doszedł Jankowski, ale w obu przypadkach, próby okazały się zbyt słabe, by zaskoczyć Buricia. W końcówce najlepszą okazję dla gdynian zmarnował Siemaszko, który nie trafił czysto w piłkę po centrze z lewego skrzydła.

Kiedy następne mecze?

Lech po dzisiejszym zwycięstwie wrócił na piątą lokatę – podopieczni Adama Nawałki tracą już tylko jeden punkt do zajmującej trzecie miejsce Jagiellonii. W następnej kolejce, Kolejorz zagra na wyjeździe z Miedzią Legnica, a Arka podejmie u siebie Legię.

Lech Poznań – Arka Gdynia 1:0 (0:0)

1:0 Gytkjaer 39′

De Marco, Jevtić

Lech: Boruc – Tomasik, Rogne, Vujadinović, Gumny – Makuszewski, De Marco, Gajos, Jóźwiak (90+2′ Klupś) – Jevtić (72′ Trałka), Gytkjaer (78′ Zhamaletdinov)

Arka: Steinbors – Olczyk, Maghoma, Danch, Zbozień – Vejinović (83′ Cvijanović), Deja – Aankour (62′ Banaszewski), Janota, Zarandia (76′ Siemaszko) – Jankowski