Cywka zasilił szeregi Chrobrego Głogów

Tomasz Cywka
Tomasz Cywka fot. Chrobry Głogów

Tomasz Cywka został nowym piłkarzem Chrobrego Głogów! Mający ponad 100 występów w angielskiej Championship i ponad 80 w Ekstraklasie pomocnik podpisał z klubem roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok.

Czytaj dalej…

Tomasz Cywka pochodzi ze Śląska i karierę zaczynał w klubach z Bytomia, Chorzowa oraz Zabrza. Szybko, bo gdy miał 18 lat jego talent został dostrzeżony za granicą. W 2006 roku przeniósł się do występującego w Premier League Wigan Athletic. W Premier League nie zadebiutował, choć w części spotkań pozostawał na ławce, ale w Anglii i tak spędził długie lata. Był piłkarzem nie tylko Wigan, ale też Oldham Athletic, Derby County (wypożyczenia z Wigan), Reading FC, Barnsley FC, Blackpool FC oraz Rochdale AFC. Łącznie zagrał w 113 meczach Championship i zdobył w nich 15 bramek.

Dobry dla siebie czas miał zwłaszcza w latach 2012-2014. Jako zawodnik Barnsley FC w sezonie 2012/13 zagrał w 29 meczach Championship, w których zdobył pięć goli. Kolejne cztery trafienia w 30 ligowych spotkaniach dołożył sezon później, choć w Polsce bardziej znany jest z defensywnej roli w pomocy.

Do Polski powrócił z dużym doświadczeniem po dziewięciu latach. W 2015 roku przeniósł się do Wisły Kraków, z którą dwukrotnie zajął szóste miejsce w Ekstraklasie. W barwach “Białej Gwiazdy” zagrał w 85 spotkaniach, po czym trafił do Lecha Poznań. W Lechu przez dwa sezony kontynuował swoją karierę w najwyższej lidze, Pucharze Polski oraz eliminacjach do Ligi Europy (19 / 2). W poprzedniej edycji rozegrał jeden mecz w Pucharze Polski oraz osiem w drugoligowych rezerwach “Kolejorza”. Po tym opuścił klub z Poznania i wkrótce zadebiutuje w nowym dla siebie miejscu – Chrobrym Głogów.

Kariera Tomasza Cywki to też występy w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Był uczestnikiem mistrzostw świata U-20 w 2007 roku i mistrzostw Europy U-19 w 2006 roku.

Komentarze