Santini nowym bramkarzem Jagiellonii

Krsevan Santini
Krsevan Santini fot. Jagiellonia Białystok

W poniedziałek nowym bramkarzem Jagiellonii Białystok został doświadczony Chorwat Krsevan Santini, który podpisał z klubem z Podlasia roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok.

Czytaj dalej…

Urodzony 11 kwietnia 1987 roku w Zadarze zawodnik jest wychowankiem miejscowego NK Zadar, debiutując w nim już w wieku 17 lat, gdy musiał wejść na plac gry z ławki rezerwowych po czerwonej kartce dla późniejszego wielokrotnego reprezentanta Chorwacji Danijela Subasicia (obecnie AS Monaco).

Mimo szybkiego debiutu w najwyższej klasie rozgrywkowej w Chorwacji, kariera Santiniego nie potoczyła się później tak, jak mógłby on tego oczekiwać. Aby wrócić do chorwackiej ekstraklasy, 32-letni obecnie zawodnik musiał przebijać się przez kluby z niższych lig – Velebit Benkovas, Segesta, Moslavina czy Hrvatski Dragovoljac – i dopiero w 2010 roku podpisał kontrakt z Interem Zapresić.

W tym klubie Santini zaczął regularnie grać w chorwackiej 1. HNL. Przez dwa i pół roku rozegrał 76 spotkań ligowych, w których 23 razy zachował czyste konto. Jego zespół w najlepszym sezonie (2011/12) zajął w swojej lidze piąte miejsce, a nowy nabytek Jagi, dzięki swojej dobrej postawie, w przerwie zimowej sezonu 2012/13 zasilił solidny zespół z Ukrainy – Zorię Ługańsk.

Przez trzy lata w Zorii, która z powodzeniem walczyła na Ukrainie o europejskie puchary (piąte miejsce w sezonie 2014/15 i czwarte rok później), Santini był głównie rezerwowym i w tym czasie pojawił się na boiskach Premier Lihi 31 razy i dziesięciokrotnie zdołał zagrać na “zero z tyłu”.

W latach 2016-17 nowy bramkarz Dumy Podlasia miał okazję grać w najwyższych klasach rozgrywkowych na Cyprze (Enosis Neon Paralimni, 8 meczów) oraz w Azerbejdżanie (Neftczi Baku, 9 spotkań), po czym wrócił do ojczyzny i ponownie związał się kontraktem z Interem Zapresić.

Tym razem jednak w Zapresiciu spędził tylko pół roku (19 meczów, 2 czyste konta), po czym przeniósł się do NK Osijek, gdzie miał okazję spotkać się z byłym Jagiellończykiem Gutierim Tomelinem, aczkolwiek przez rok był głównie rezerwowym (5 rozegranych meczów w lidze chorwackiej).

Santini w rundzie wiosennej sezonu 2018/19 bronił barw trzeciej drużyny ligi słoweńskiej – NK Domżale. Grając na wypożyczeniu w jednym zespole z Dejanem Lazareviciem 32-latek był jednym z najlepszych bramkarzy w Słowenii – w 16 spotkaniach puścił tylko 18 goli i swoimi interwencjami walnie przyczynił się do finiszu swojej ekipy na podium słoweńskiej ekstraklasy.

Po pozytywnym przejściu testów medycznych Santini podpisał z Jagiellonią roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok i będzie trzecim (po Ivanie Runje i Zoranie Arseniciu) Chorwatem w białostockiej drużynie. 32-letni bramkarz będzie w zespole Ireneusza Mamrota występował z numerem 28.

Komentarze