Wpadka Lecha, świetny debiut 16-latka, emocje w Kielcach

Korona Kielce - Legia Warszawa
Korona Kielce - Legia Warszawa PressFocus

W sobotę odbyły się trzy spotkania 1. kolejki PKO Ekstraklasy. W pierwszym pojedynku Lech Poznań dość niespodziewanie przegrał przed własną publicznością ze Stalą Mielec. W kolejnym starciu Jagiellonia pokonała Piasta Gliwice również w takim samym stosunku bramkowym. Na zakończenie powracająca do Ekstraklasy Korona Kielce zremisowała z Legią Warszawa 1:1.

• Stal sensacyjnie wygrała w Poznaniu
  • Jagiellonia zaliczyła udaną inaugurację sezonu
  • Legia nie dała rady wygrać z beniaminkiem

Ciekawa sobota w PKO Ekstraklasie

Lech Poznań po kompromitującym występie w Azerbejdżanie i odpadnięciu z eliminacji Ligi Mistrzów już w pierwszej rundzie miał doskonałą okazję, aby zrehabilitować się za to niepowodzenie na ligowych boiskach. Tymczasem Kolejorz niczym nie przypominał w sobotnim spotkaniu drużyny z poprzedniego sezonu. Był wolny, nieporadny i niczym nie przekonywał. Zagrał po prostu słabo. A to wykorzystała Stal, która wypunktowała mistrzów Polskich. Najpierw wynik spotkania otworzył w 14. minucie Piotr Wlazło, a na 2:0 podwyższył po zmianie stron Domański. Lech zalicza falstart w lidze, a słaba postawa nie napawa optymizmem przed kolejnymi spotkaniami.

Jagiellonia pozostawał bez zwycięstwa od trzech meczów w rywalizacjach z Piastem Gliwice. I także pierwsza część gry nie zwiastowała, że zespół z Podlasia może odwrócić ten niekorzystny trend. Mimo objęcia prowadzenia go golu Jesusa Imaza w 29. minucie, gliwiczanie byli drużyną lepszą, ale nieskuteczną pod bramką rywala. Podopiecznym Fornalika brakowało także momentami pomysłu na rozegranie akcji. Po zmianie stron spotkanie się wyrównało, a Piast miał coraz więcej problemów i mimo złego wyniku nie potrafił zdominować spotkania. Tymczasem znakomite okazje miała Jagiellonia. Ostatecznie gospodarzom udało się podwyższyć prowadzenie. Po znakomitej kontrze wynik spotkania ustalił debiutujący w Jagiellonii, 16-letni Mateusz Kowalski.

W ostatnim sobotnim spotkaniu Korona Kielce podejmowała Legię Warszawa, która jak najszybciej chciała zapomnieć o beznadziejnym poprzednim sezonie. Gospodarze, jak na beniaminka przystało, rozpoczęli spotkanie z dużą determinacją i zaangażowaniem, a wszystkie braki nadrabiali walecznością. Choć Legia częściej utrzymywała się przy piłce to do przerwy spotkanie było dość wyrównane i pierwsza część gry zakończyła się bezbramkowym remisem. Po zmianie stron napór Legii stawał się coraz większy. W 61. minucie czerwoną kartkę obejrzał Wieteska, ale goście nadal kontynuowali swoje ataki. W 73. minucie Legia dopięła swego i wyszła na prowadzenie, a na listę strzelców wpisał się Muci. Korona odpowiedziała dziesięć minut później golem Łukowskiego. Do samego końca emocji nie brakowało, jednak żadnejz drużyn nie udało się przesądzić o losach tego spotkania. Remis można uznać za sprawiedliwy rezultat.

Wyniki sobotnich spotkań 1. kolejki PKO Ekstraklasy

Lech Poznań – Stal Mielec 0:2(0:1)
14′ Wlazło, 64, Domański

Jagiellonia Białystok – Piast Gliwice 2:0(1:0)
29′ Imaz, 90+4′ Kowalski

Korona Kielce – Legia Warszawa 1:1(0:0)
83′ Łukowski – 73′ Muci