PKO Ekstraklasa. Jakub Świerczok najlepszy w kwietniu

Jakub Świerczok
Jakub Świerczok PressFocus

Jakub Świerczok został wybrany Piłkarzem Kwietnia 2021 roku w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Napastnik Piasta Gliwice już trzeci raz sięgnął po tytuł najlepszego zawodnika miesiąca w trwającym sezonie.

Od października, gdy Jakub Świerczok zaczął po powrocie z Bułgarii regularnie grać w meczach PKO Bank Polski Ekstraklasy, wyrósł na jedną z najjaśniejszych gwiazd rozgrywek. Między 9., a 28. kolejką zanotował on czternaście goli w siedemnastu spotkaniach (średnio jeden co 94,3 min. gry) i aż czterokrotnie zanotował dublety. Nic dziwnego zatem, że był już wyróżniany tytułami Piłkarza Miesiąca w listopadzie i grudniu. Teraz zaś do kolekcji dojdzie mu statuetka za kwietniową odsłonę zmagań.

W całych rozgrywkach należy do niego blisko 38% goli Piasta Gliwice. W minionym miesiącu ten wskaźnik był nawet nieznacznie wyższy. Świerczok wpisał się bowiem na listę strzelców trzy razy przy siedmiu trafieniach całego zespołu (43%). A doliczając mu asystę z 23. kolejki, wyjdzie że napastnik ten miał udział w ponad połowie zdobyczy bramkowych gliwiczan w tym okresie (57%). Łącznie oddał przez ten czas 20 strzałów, z czego połowa powędrowała w światło bramki przeciwnika. Przyjął 186 podań partnerów, a sam zagrał piłkę 111 razy z celnością 70,3%. Zaliczył też 3 podania kluczowe (wszystkie dokładne), 13 razy był faulowany (3 razy sam popełnił przewinienie), a sześciokrotnie sędziowie przyłapali go na spalonym.

Jakub Świerczok jest pierwszym zawodnikiem z trzema wyróżnieniami dla Piłkarza Miesiąca w jednej edycji rozgrywek od byłego napastnika Górnika Zabrze – Igora Angulo (lipiec, sierpień i listopad w sezonie 2017/2018). Poza tym udało się to tylko jeszcze Nemanji Nikoliciowi (sierpień, wrzesień, październik w sezonie 2015/2016). Poza tą odsłoną zawodnik ten zdobył podobny laur jeszcze w grudniu 2017 roku w barwach KGHM Zagłębia Lubin. Dzięki temu zarazem znalazł się na pierwszym miejscu w klasyfikacji wszech czasów pod względem liczby zdobytych tytułów, zrównując się z Angulo.

Sam Piast Gliwice w zestawieniu klubowym tej nagrody awansował na piątą miejsce, które dzieli aktualnie ze Śląskiem Wrocław i Pogonią Szczecin. Dokładnie połowa tych triumfów należy właśnie do Świerczoka. Dwukrotnie wyróżnienie otrzymał Kamil Wilczek (listopad 2014, maj 2015), raz zaś na szczycie zagościł obecny kapitan zespołu Gerard Badia (marzec 2017).

W tradycyjnym głosowaniu na Piłkarza Miesiąca udział wzięli kapitanowie szesnastu drużyn najwyższej polskiej ligi. Siedemnasty punkt należał zaś do kibiców w mediach społecznościowych. Jakub Świerczok został wskazany pięć razy. Jego najgroźniejszym rywalem okazał się zaś Makana Baku z Warty Poznań wybrany trzykrotnie. Poza nimi w notowaniach przewinęli się też: Patryk Szysz (KGHM Zagłębie Lubin), Marcin Cebula, Kamil Piątkowski (obaj Raków Częstochowa), Dante Stipica, Michał Kucharczyk (obaj Pogoń Szczecin), Tomas Pekhart i Luquinhas (obaj Legia Warszawa). Kibice zaś postawili na Artura Boruca. W kwietniowej odsłonie pod uwagę brane były mecze z 23., 24., 25., 26. i 27. kolejki.

PIŁKARZ MIESIĄCA 2020/2021

Kwiecień 2021 – Jakub Świerczok (Piast Gliwice)
Marzec 2021 – Tomas Pekhart (Legia Warszawa)
Luty 2021 – Bartosz Kapustka (Legia Warszawa)
Grudzień 2020 – Jakub Świerczok (Piast Gliwice)
Listopad 2020 – Jakub Świerczok (Piast Gliwice)
Październik 2020 – Ivan Lopez (Raków Częstochowa)
Wrzesień 2020 – Bartosz Nowak (Górnik Zabrze)
Sierpień 2020 – Jesus Jimenez (Górnik Zabrze)

Komentarze