Jacek Zieliński komentuje doniesienia ws. Wisły Kraków

Jacek Zieliński
Jacek Zieliński fot. Konrad Boszko

Dopiero cztery kolejki Ekstraklasy za nami, ale dzieje się sporo. Legia zawodzi i zmienia trenera, falstart Piasta, Wisła Kraków w dołku, a jej trener na gorącym krześle. Na drugim biegunie rozpędzony Górnik Zabrze. Jacek Zieliński w rozmowie z Goal.pl ocenia start sezonu i komentuje sprawę doniesień na temat objęcia Białej Gwiazdy.

Czytaj dalej…

  • Górnik Zabrze ruszył z kopyta, Marcin Brosz stworzył potwora
  • Piast Gliwice i Legia Warszawa na starcie sezonu notują falstart
  • Co z tą Wisłą? Czy będzie zmiana trenera w szeregach Białej Gwiazdy? Zdecydowane stanowisko Jacka Zielińskiego

Górnik Zabrze świetnie zaczął sezon ligowy. Pan jest zaskoczony postawą tej ekipy?

Jacek Zieliński (były trener klubów Ekstraklasy): – Jest to na pewno zaskoczenie, bo ten zespół poważnie się osłabił. Nie ma już w klubie Igora Angulo, odszedł Paweł Bochniewicz. Nie ma też Erika Jirki, który naprawdę dobrze grał. Jest to drużyna, która się osłabiła, ale Marcin Brosz wykonuje świetną pracę. Śledziłem ostatnio na żywo mecz zabrzan z Legią Warszawa i byłem pod wrażeniem kompaktowego futbolu prezentowanego przez ten zespół.

Po spotkaniu z Legią pojawiły się głosy, że trener Marcin Brosz stworzył potwora na Górnym Śląsku. Czy zgodzi się Pan z opinią, że największą siłą Górnika jest właśnie opiekun tej drużyny?

– Marcin Brosz ma zapewniony komfort pracy i stabilność. Prowadzi już parę lat Górnika, zarówno w tych trudnych momentach, gdy ten bronił się przed spadkiem, czy spadał z ligi, jak i w tych lepszych, gdy wywalczył awans do Ekstraklasy. Co znaczy zaufanie do trenera i ciągłość pracy idealnie pokazuje przykład Marcina Brosza w zabrzańskiej ekipie.

Ponadto w Zabrzu podchodzi się z chłodną głową do tego, co się dzieje. Nie ma w klubie gwałtownych ruchów, szalonych transferów w obie strony. Stabilizacja to jest klucz do sukcesu, a Marcin Brosz jest tego gwarantem.

Panaceum na dobre wyniki śląskiej drużyny w ostatnim czasie jest chyba też konsekwencja i etos pracy. Zgodzi się Pan z taką tezą?

– Na pewno tak. Śląsk jest postrzegany ostatnio jako biedniejszy region w piłce nożnej. Nie ma tam dużych pieniędzy, ale przykład Piasta Gliwice, czy Górnika Zabrze pokazuje, że jest możliwe stworzenie dobrych zespołów. Jeszcze raz jednak powtarzam, że do tego potrzebna jest stabilizacja, komfort pracy. W Górniku i Piaście mamy z tym do czynienia, więc mamy efekty.

O ile Górnik Zabrze aktualnie zachwyca, to Piasta Gliwice notuje falstart. Pana zdaniem, co może być tego przyczyną?

– Dobre pytanie. Waldemar Fornalik robi w Piaście Gliwice kapitalną robotę. W każdym razie po zdobyciu przez tę ekipę mistrzostwa Polski z klubu odeszli Joel Valencia, Patryk Dziczek i Aleksandar Sedlar. Po wywalczeniu trzeciego miejsca w lidze odeszli Uros Korun, Jorge Felix, Tom Hateley, a lada moment odejdzie też Piotr Parzyszek. Jak zatem można tak pracować i robić wynik ponad stan? Ja naprawdę jestem pod wrażeniem tego, co robi w tym klubie trener Fornalik. Musi jednak mierzyć się z trudną sytuacją. To moim zdaniem jest główna przyczyna tego, co dzieje się z Piastem.

LE: FC Kopenhaga – Piast Gliwice. Zapowiedź, typy, kursy >>

W skrócie można powiedzieć, że decyduje o tym polityka transferowa klubu.

– Ja już chyba tydzień temu powiedziałem takie zdanie, że liga polska jest dla wielu zawodników “ligą przeładunkową”. Młodzi piłkarze wystarczy, że zaliczą kilka udanych występów i wyjeżdżają za granicę. Zawodnicy zagraniczni, którzy przyjeżdżają do Polski po paru udanych występach, momentalnie odbijają i też zmieniają kluby. Niestety takie są realia. W przypadku Piasta praktycznie cały kręgosłup drużyny został Waldemarowi Fornalikowi przetrącony.

Pan jest w stanie sobie wyobrazić, że Piast Gliwice będzie się w tym sezonie bronił przed spadkiem?

– Nie sądzę, aby ten zespół miał takie problemy. Półtora roku temu gliwiczanie sięgnęli po mistrzostwo Polski, kilka miesięcy temu wywalczyli trzecie miejsce. Co prawda zaczęto narzekać, ale w moim odczuciu był to olbrzymi sukces Piasta i trenera Fornalika. Uważam, że ta drużyna za chwilę się odnajdzie, Waldek po kwarantannie wróci do drużyny, bo też go w niej brakuje. Zespół ruszy z kopyta. Ja jestem pewny, że Piast na pewno nie będzie bronił się przed spadkiem, a znajdzie się w górnej ósemce.

Legia Warszawa to kolejny zespół, który rozczarowuje na starcie. Czesław Michniewicz został nowym trenerem tej drużyny. Pana zdaniem to dobra decyzja władz klubu, że postawili na tego szkoleniowca?

– Nie jestem osobą, która powinna oceniać ten ruch. To była decyzja władz klubu. Legia jak co roku jest skazana na to, aby walczyć o mistrzostwo Polski. Każdy inny wynik poza mistrzostwem, jest w tym klubie traktowany jak porażka. Legia ma potencjał. Pod względem kadrowym posiada mocny zespół. Chociaż trzeba powiedzieć, że w poprzednim sezonie tacy zawodnicy jak Artur Boruc, czy Bartosz Kapustka, mało grali. Tym samym potrzebują czasu, aby wejść w rytm meczowy. W każdym razie kwestią czasu jest, to kiedy ta drużyna znów będzie siłą przodującą w lidze.

Trener Andrzej Strejlau powiedział wprost, że to była zła decyzja władz klubu. Jego zdaniem jedyną osobą, która z dnia na dzień mogła zastąpić Aleksandara Vukovicia w roli opiekuna Legii, był Jacek Zieliński (były piłkarz Legii, przyp. red.), który znał drużynę.

– Nie będę komentował tych słów. Trener Strejlau wie, co mówi, bo dużo widział w piłce nożnej i za to należy mu się szacunek. Może nie tyle się trzeba z tymi słowami trenera zgodzić, ile każdy ma prawo, to przedstawiania swojej opinii. Ktoś w Legii podjął decyzję, że konieczna jest zmiana. Trudno mi się odnosić do tego typu spraw. Czesław Michniewicz na pewno będzie miał trudne zadanie, ale da sobie radę. Jeszcze w trzech spotkaniach poprowadzi reprezentację młodzieżową. Później skupi się wyłącznie na pracy w Legii. To była suwerenna decyzja władz Legii, więc trzeba się z nią po prostu pogodzić.

Jak w ogóle podchodzi Pan do tematu dzielenia dwóch funkcji przez trenera?

– Nie jestem tego zwolennikiem. W piłce nożnej to się praktycznie nie zdarza lub zdarza się bardzo rzadko. Sytuacja jednak taka zaistniała i już. Czesiek ma jeszcze trzy mecze do końca eliminacji do MME i w moim odczuciu powinien je dokończyć, więc teraz wszystko w rękach Legii i szefów reprezentacji, aby tę sprawę zamknąć, a następnie normalnie zająć się już tylko pracą w Legii.

Tematem, który przyciąga uwagę kibiców polskiej ekstraklasy, na pewno jest Wisła Kraków. Dziwi Pana postawa tej drużyny na starcie rozgrywek?

– Trudno się było spodziewać, że Wisła tak będzie się prezentowała. Widać jednak, że ten zespół jest w dołku. Kibice na Reymonta przyzwyczaili już do tego, że są wymagający względem drużyny. Żądni nawet tego, aby Wisła wygrywała trofea i odnosiła sukcesy. Nie może to dziwić, mając w pamięci, że na początku XXI wieku ta drużyna była skazana na zwycięstwa. Trzeba jednak dać czas Wiśle. Przyszło do tej ekipy paru nowych zawodników. Trzeba ich wkomponować w zespół. Minęło parę kolejek i zaczynają się gwałtowne ruchy, a nie o to w tym chodzi.

Krytycznych głosów jednak nie brakuje. Kamil Kosowski głosi, że na grę Wisły nie da się patrzeć. Są opinie związane z tym, że piłkarze prezentują się ostatnio znacznie gorzej, niż w momencie, gdy trener Artur Skowronek trafił do klubu. Nie brakuje negatywnych głosów na temat przygotowania fizycznego zawodników.

– Nie jestem uprawniony do tego, aby oceniać trenera za przygotowanie zespołu pod względem fizycznym, więc w tej kwestii nie będę się wypowiadał. Wisła na pewno jest w dołku, ale w tym klubie pracują mądrzy ludzie, którzy na pewno znajdą diagnozę na to, co ma aktualnie miejsce. Czy z obecnym potencjałem osobowym Wisłę stać na lepsze wyniki? Myślę, że tak. Wisła wkrótce powinna ruszyć do przodu.

Pana nazwisko pojawiło się na liście kandydatów do zastąpienia trenera Artura Skowronka w Wiśle Kraków. Prawda, czy fałsz?

– To nie jest prawdą. Nie było żadnych rozmów z Wisłą. Nie wiem, skąd w ogóle biorą się tego typu dywagacje, które są traktowane jako pewnik.

Na zakończenie proszę jeszcze powiedzieć, na ile polskich zespołów liczy Pan w kolejnej rundzie europejskich pucharów

– Każdy polski kibic chciałby, aby w kolejnej fazie rozgrywek znalazł się komplet polskich drużyn lub przynajmniej dwa zespoły. Polskie drużyny czekają jednak trudne spotkania. Szczególnie mam tutaj na myśli Piasta, który w Kopenhadze zmierzy się z naprawdę klasowym zespołem, regularnie grającym w europejskich pucharach. Najłatwiejsze zadanie będzie miała Legia.

Podsumowując, dwie polskie drużyny będą grały dalej?

– Chciałbym, aby tak się stało. Oczywiście chciałbym, aby trzy polskie zespoły awansowały. Czasami serce mówi, co innego i rozum też mówi coś innego.

Rozmawiał Łukasz Pawlik

Komentarze