Adam Buksa
Adam Buksa fot. Grzegorz Wajda

Ostre strzelanie w Lubinie i Białymstoku!

Aż jedenaście goli padło w dwóch sobotnich spotkaniach 31. kolejki LOTTO Ekstraklasy, które wystartowały o godzinie 18:00 – w Białymstoku, po szalonym spotkaniu, Jagiellonia podzieliła się punktami z Lechem po remisie 3:3, natomiast Pogoń, po równie ciekawym, szczególnie w pierwszej połowie widowisku, ograła na wyjeździe Zagłębie Lubin 3:2.

Spotkanie w Białymstoku doskonale rozpoczęło się dla gości z Poznania – już w piątej minucie gry, po dośrodkowaniu Jevticia z prawego skrzydła, futbolówkę do siatki skierował Vujadinović. Kwadrans później odpowiedzieć próbowali gospodarze, ale strzał Imaza z ostrego kąta wybronił Burić.

W 21. minucie poznaniacy prowadzili już 2:0 – po płaskim dograniu Makuszewskiego, Kelemna z pięciu metrów pokonał Amaral. Trzy minuty przed przerwą, Jagiellonia złapała kontakt – Burić sfaulował szarżującego Imaza, choć arbiter jedenastkę odgwizdał dopiero po wideoweryfikacji, po czym sam poszkodowany zmniejszył stratę skutecznie egzekwując rzut karny.

Osiem minut po zmianie stron był już remis – po centrze Bodvarssona z lewego skrzydła, piłkę na 15 metr pod nogi Kadleca wygłówkował Vujadinović, a zawodnik Jagiellonii świetnym uderzeniem z półwoleja doprowadził do wyrównania.

Podopieczni Ireneusza Mamrota sześć minut później ponownie skierowali piłkę do siatki, po pięknym, technicznym uderzeniu Runje, ale gol nie został uznany z powodu spalonego. Po wideoweryfikacji, arbiter odgwizdał jednak… jedenastkę – Zhamaletdinov przewrócił w polu karnym Poletanovicia, a drugi tego dnia rzut karny na gola zamienił Imaz.

Białostoczanie z prowadzenia cieszyli się niespełna kwadrans – w 77. minucie, na uderzenie ze skraju pola karnego zdecydował się Zhamaletdinov, a futbolówka podbita jeszcze przez nogę jednego z piłkarzy ubranych w pasiaste koszulki, zatrzepotała w siatce nad zdezorientowanym Kelemenem.

W końcówce szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylić mogli jeszcze piłkarze Kolejorza – Zhamaletdinov prostym zwodem minął Kwietnia, ale miał już za mało miejsca przy linii końcowej i trafił z ostrego kąta prosto w Buricia. Ostatecznie, obie drużyny dopisały na swoje konto po jednym oczku.

Jagiellonia Białystok – Lech Poznań 3:3 (1:2)

0:1 Vujadinović 4′
0:2 Amaral 21′
1:2 Imaz (k.) 42′
2:2 Kadlec 53′
3:2 Imaz (k.) 64′
3:3 Zhamaletdinov 77′

Runje, Guilherme, Bodvarsson, Kwiecień – Trałka, Tiba, Kostevych, Zhamaletdinov, Marchwiński, Skrzypczak

Jagiellonia: Kelemen – Bodvarsson, Arsenić, Runje, Kadlec – Guilherme, Romanchuk, Poletanović (86′ Twarowski), Kostal (79′ Kostal) – Pospisil (75′ Kwiecień), Imaz

Lech: Burić – Kostevych, Vujadinović, Rogne, Gumny – Jóźwiak, Tiba (90+4′ Skrzypczak), Trałka, Makuszewski – Amaral (74′ Marchwiński), Jevtić (45+4′ Zhamaletdinov)

Także w Lubinie bezbramkowy remis nie utrzymał się długo – w siódmej minucie gry, po silnym dograniu z prawej flanki piłkę przed siebie odbił Bursztyn, z czego skrzętnie skorzystał Bohar. Cztery minuty później na tablicy wyników ponownie widniał jednak remis, po tym jak precyzyjnym uderzeniem z 20 metrów popisał się Kozulj.

W kolejnych minutach w Lubinie zapachniało środowym pojedynkiem City-Tottenham – w 15. minucie, po faulu Tuszyńskiego rzutu karnego nie wykorzystał Drygas, ale w 20. minucie futbolówka znów zatrzepotała w siatce. Tym razem, po przewinieniu na Pawłowskim, sędzia Aluszyk przyznał jedenastkę gospodarzom, a z 11 metrów nie pomylił się Starzyński.

W pierwszej połowie mogliśmy oglądać jeszcze trzeci rzut karny – po wideoweryfikacji, arbiter dopatrzył się faulu Kopacza i szczecinianie otrzymali drugą jedenastkę. Tym razem do nieruchomej piłki podszedł Buksa, który precyzyjnym uderzeniem doprowadził do wyrównania.

Po przerwie niewiele działo się aż do 77. minuty, kiedy to po raz pierwszy na prowadzenie wyszli goście ze Szczecina, po tym jak kapitalnego gola uderzeniem zza linii szesnastki zdobył Drygas. Jak się później okazało, było to trafienie na wagę trzech punktów.

Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 2:3 (2:2)