Młodzież ratuje Zagłębie. Miedziowi na remis z Jagą

Ben Van Dael
Ben Van Dael fot. Radosław Bełżek

21-letni Patryk Szysz oraz 19-letni Łukasz Poręba okazali się dziś bohaterami Zagłębia Lubin – Miedziowi przegrywali bowiem przed własną publicznością z Jagiellonią Białystok już 0:2, ale młodzi wychowankowie gospodarzy zdołali wyrównać stan meczu. Wcześniej, po drugiej stronie na listę strzelców wpisali się Patryk Klimala (również młodzieżowiec) oraz Jesus Imaz.

Na trzy zmiany po porażce z Górnikiem Zabrze zdecydował się trener van Dael – miejsca Ślisza, Bohara i Tuszyńskiego zajęli Żivec, Tosik oraz Szysz. Także trzech zawodników po przegranym meczu z Rakowem wymienił opiekun Jagi, Ireneusz Mamrot – Bida, Mudrinski i Guilherme zostali zastąpieni przez Klimalę, Camarę oraz Bodvarssona.

Już w pierwszych minutach, obie drużyny wykreowały sobie sytuacje do zdobycia gola – najpierw uderzenie Poręby wybronił jednak Węglarz, a trzy minuty później, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, minimalnie pomylił się Wójcicki. W 21. minucie, niezwykle blisko szczęścia był Prikryl – lob Czecha wylądował jednak na poprzeczce bramki strzeżonej przez Forenca.

Dziesięć minut przed przerwą, Węglarza strzałem z dystansu próbował zaskoczyć Kopacz, ale silne uderzenie piłkarza Zagłębia przefrunęło tuż obok bramki. W 39. minucie, na prowadzenie wyszli jednak białostoczanie – piłkę wzdłuż linii piątego metra posłał Pospisil, a z najbliższej odległości do siatki wpakował ją Klimala.

Kwadrans po zmianie stron mogło być już nawet 0:2 – po dograniu Bodvarssona futbolówkę opanował Klimala, którego uderzenie z woleja zdołał na poprzeczkę strącić Forenc. Trzy minuty później gorąco zrobiło się za to pod drugą bramką, gdzie minimalnie niecelnie przymierzył Tosik.

W 66. minucie, podopieczni Ireneusza Mamrota dołożyli drugą bramke – Pospisil zagrał do ustawionego przed linią szesnastki Imaza, który technicznym strzałem z pierwszej piłki pozostawił Forenca bez szans na skuteczną interwencję.

Miedziowi odpowiedzieli jednak już po czterech minutach – po centrze Czerwińskiego z prawej flanki, świetnie do strzału głową złożył się Szysz, który ulokował ją idealnie poza zasięgiem próbującego interweniować Węglarza. Zanim futbolówka zatrzepotała w siatce, otarła się jeszcze o poprzeczkę.

Piłkarze trenera van Daela “poczuli krew” i momentalnie rzucili się w pogoń za bramką wyrównującą – w 72. minucie, po kolejnym dograniu Czerwińskiego z prawego skrzydła, próbę Bohara nad poprzeczkę przeniósł Węglarz. Bramkarz Jagiellonii swoje umiejętności musiał zaprezentować również kilkadziesiąt sekund później, kiedy to na strzał zza pola karnego zdecydował się Guldan.

Białostoczanie postanowili odgryźć się lubinianom i w 75. minucie, goście byli bliscy trzeciego gola, ale próba Kostala przefrunęła nad poprzeczką. Trzy minuty później, gospodarze dopięli jednak swego i zrobiło się 2:2 – tym razem z prawej strony dograł Starzyński, a piłkę do siatki skierował Poręba.

Dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, piłkarze z Podlasia mogli jeszcze wrócić na prowadzenie – odważnie z piłką w szesnastkę wbiegł Klimala, po którego podaniu w bramkę nie trafił jednak Mudrinski. W doliczonym czasie gry, Forenc wybronił jeszcze uderzenie Imaza zza linii pola karnego.

Kiedy następne mecze?

Przepis dotyczący młodzieżowców zaczyna polskim klubom wychodzić na dobre – warto zauważyć, że trzy spośród czterech goli, które padły dziś w Lubinie, były autorstwa piłkarzy o takim właśnie statusie. Zagłębie o swoje pierwsze ligowe zwycięstwo powalczy za tydzień z Arką Gdynia, natomiast białostoczanie podejmą Lechię Gdańsk.

Zagłębie Lubin – Jagiellonia Białystok 2:2 (0:1)

0:1 Klimala 39′