Piotr Stokowiec
Piotr Stokowiec fot. ASInfo

Lechia znów traci punkty

Trzeci z rzędu mecz bez ligowego zwycięstwa zanotowali dziś piłkarze Lechii Gdańsk, którzy zremisowali przed własną publicznością z Zagłębiem Lubin 1:1 (0:1). Miedziowi objęli prowadzenie po trafieniu Guldana, na które w 77. minucie odpowiedział Mak. Na dwie kolejki przed końcem, gdańszczanie do liderującego Piasta tracą cztery punkty.

Na pięć zmian po porażce w Krakowie zdecydował się opiekun biało-zielonych, Piotr Stokowiec – Alomerović, Vitoria, Nunes, Lipski i Sobiech zostali zastąpieni przez Kuciaka, Filę, Augustyna, Łukasika i Michalaka. Zagłębie wystąpiło za to w identycznym zestawieniu, jak przed tygodniem przeciwko Lechowi.

Od pierwszych minut zdecydowaną przewagę na murawie przejęli gospodarze – jako pierwszy uderzał Paixao, ale próba Portugalczyka, podobnie jak strzał Haraslina w piątej minucie, przefrunęła nad poprzeczką. W 11. minucie, Haraslin minął już bramkarza, ale dzięki dobrej asekuracji obrońców, piłkarz Legii zdołał jedynie ostemplować słupek bramki.

Napór zespołu z Gdańska trwał w kolejnych minutach – Mladenović łatwo nawinął rywala w szesnastce, po czym posłał jednak piłkę nad bramką uderzając lewą nogą. Lubinianie pod bramkę Kuciaka przedostali się dopiero w 24. minucie, kiedy to bramkarz Lechii sparował na rzut rożny strzał Pawłowskiego zza szesnastki.

Trzy minuty później znów zaatakowali gospodarze – Mladenović dograł na 13 metr do Kubickiego, po którego uderzeniu, futbolówka odbiła się jeszcze od nogi Balicia i minęła światło bramki. Kiedy wydawało się już, że pierwsza połowa zakończy się bezbramkowym remisem, wynik otworzyło Zagłębie – po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, futbolówka spadła pod nogi Guldana, który z kilku metrów pokonał Kuciaka.

Kwadrans po zmianie stron, Guldan sfaulował przed polem karnym jednego z szarżujących gospodarzy, ale uderzający ze stojącej piłki Mladenović nie zdołał zmieścić się pod poprzeczką. Chwilę później, Mladenović po raz kolejny próbował zaskoczyć Forenca z rzutu wolnego – bramkarz z Lubina wypuścił piłkę przed siebie, ale do piłki nie zdołał dopaść Haraslin.

W 77. minucie, podopieczni Piotra Stokowca zdołali już jednak wyrównać stan boiskowej rywalizacji – po dograniu Lipskiego z prawej strony pola karnego, Forenca zdołał pokonać Mak. Lechiści jeszcze nie skończyli cieszyć się z trafienia, a już Zagłębie powinno ponownie wyjść na prowadzenie, ale Starzyński przegrał pojedynek jeden na jednego z Kuciakiem.

Cztery minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, najwyższej w szesnastce Zagłębia wyskoczył Augustyn, ale strzał głową obrońcy Lechii okazał się niecelny. W doliczonym czasie gry doskonałą sytuację miał jeszcze Tuszyński, ale Kuciak do spółki z Filą zdołali uchronić Lechię przed stratą gola.

Kiedy następne mecze?

Dzisiejsza strata punktów spowodowała, że Lechia do lidera z Gliwic traci już cztery oczka, co na dwie kolejki przed końcem wydaje się już stratą ciężką do nadrobienia, biorąc pod uwagę jak świetnie spisują się w ostatnich tygodniach piłkarze Piasta. W środku tygodnia Lechia zagra z Lechem, natomiast Zagłębie walkę o czwarte miejsce gwarantujące grę w eliminacjach Ligi Europy kontynuować będą w starciu z Cracovią.

Lechia Gdańsk – Zagłębie Lubin 1:1 (0:1)

0:1 Guldan 44′