Lechia z porażką, Cracovia blisko europucharów

Michał Probierz
Michał Probierz fot. ASInfo

Milowy krok w kierunku wywalczenia pozycji premiowanej grą w europejskich pucharach zrobili w środowy wieczór zawodnicy Cracovii, pokonując w meczu 36. kolejki polskiej ekstraklasy w Lubinie miejscowe Zagłębie. Z kolei Lech Poznań przed własną publicznością zwyciężył z Lechią Gdańsk. Tym samym Biało-zieloni zakończą rozgrywki na trzeciej pozycji.

Kolejorz wydziera trzy punkty rzutem na taśmę

Gdańszczanie przed pierwszym gwizdkiem środowych meczów mieli co prawda teoretyczne szanse na mistrzowski tytuł, ale musieli liczyć na porażki Piasta Gliwice i warszawskiej Legii, wygrywając samemu dwa ostatnie spotkania. Kolejorz nie zamierzał tego zadania ułatwiać.

Worek z bramkami został rozwiązany dopiero w drugiej połowie. Najpierw w 59. minucie samobójcze trafienie zaliczył Błażej Augustyn, kierując piłkę do siatki po niefortunnej interwencji. Z kolei w 71. minucie do wyrównania doprowadził Michał Mak, notując trafienie w drugim z rzędu meczu ligowym.

Gdy wydawało się, że spotkanie na stadionie przy ulicy Bułgarskiej zakończy się podziałem punktów, to dał o sobie znać Darko Jevtić. Szwajcar serbskiego pochodzenia wykorzystał świetne podanie od Krzysztofa Kołodzieja, pokonując bramkarza rywali technicznym strzałem. Lech wygrał zatem 2:1.

Lech Poznań – Lechia Gdańsk 2:1 (0:0)

1:0 Augustyn 59′ (min)
1:1 Mak 71′
2:1 Jevtić 90+2′

Lech: Burić 73′, Skrzypczak 74′
Lechia: Sopoćko 69′, Mak 81′, Haraslin 90+5′

Lech (4-4-1-1): Burić – Gumny, Janicki, Vujadinović, Tomasik, Wasielewski (69′ Klupś), Skrzypczak (85′ Marchwiński), Trałka, Jóźwiak, Jevtić, Gytkjaer (63′ Kołodziej)

Lechia (4-3-3): Alomerovic – Mladenović, Augustyn, Nalepa, Nunes, Lipski (67′ Sopoćko), Łukasik, Makowski, Żukowski (57′ Haraslin), F. Paixao, Michał Mak (82′ Vitoria).

Sędzia główny: Bartosz Frankowski (Toruń)

Javi Hernandez daje wygraną Pasom

Konfrontacja na Stadionie Miejskim w Lubienie była starciem, którego stawką było czwarte miejsce w tabeli. Szczególnie tyczyło się to drużyny z Małopolski, która toczyła korespondencyjny pojedynek z Jagiellonią Białystok.

W pierwszej połowie wartych odnotowania sytuacji było jak na lekarstwo. Na pierwszego gola obserwatorom tego starcia przyszło czekać do 73 minuty, gdy swoje dziewiąte trafienie w sezonie zaliczył Javi Hernandez. Hiszpan oddał strzał z lewej nogi i krakowianie objęli prowadzenie.

Gdy wydawało się, że podopieczni Michała Probierza sięgną po pełną pulę, to w ostatnich fragmentach gry Jakub Mares został sfaulowany przez Filipa Piszczka w polu karnym Pasów i arbiter zawodów podyktował “jedenastkę” dla gospodarzy, którą na gola zamienił Filip Starzyński.

Ostatnie słowo należało jednak do Cracovii, która w doliczonym czasie gry przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę za sprawą gola Hernandeza. Tym samym w bardzo dobrym położeniu team z Małopolski będzie przed starciem z Pogonią Szczecin, mając europejskie puchary w zasięgu ręki.

Zagłębie Lubin – Cracovia 1:2 (0:0)

0:1 Hernandez 71′
1:1 Starzyński 88′ (k.)
1:2 Hernandez 90+3′

Zagłębie: Oko 90+1′, Guldan 90+6′
Cracovia: Gol 30′, Siplak 44′, Piszczek 87′

Zagłębie (4-5-1): Forenc – Kopacz, Oko, Guldan, Balić, Slisz (89′ Szysz), Jagiełło, Pawłowski, Bohar (64′ Czerwiński), Starzyński, Tuszyński (70′ Mares)

Cracovia (4-2-3-1): Pesković – Rapa, Helik, Datković, Siplak (81′ Ferraresso), Hernandez, D. Dąbrowski, Gol, Dimun, Wdowiak, Cabrera (81. F. Piszczek).

Sędzia główny: Wojciech Myć (Lublin)