Lech mistrzem Polski! Zagłębie utrzymało się w Ekstraklasie

Lech Poznań
Lech Poznań PressFocus

Lech Poznań wygrał z Wartą w derbach i został Mistrzem Polski w sezonie 2021/22. To ósmy tytuł mistrzowski Kolejorza w w historii. Lechitom sukces ten pomogło osiągnąć Zagłębie Lubin, które pokonało 1:0 Raków Częstochowa. Miedziowi dzięki trzem punktom zapewnili sobie utrzymanie w Ekstraklasie. W przyszłym sezonie w europejskich pucharach wystąpi Pogoń Szczecin oraz Lechia Gdańsk. Obie drużyny podzieliły się punktami w ostatnim sobotnim spotkaniu.

• Lech Poznań mistrzem Polski
  • Zagłębie Lubin zapewniło sobie utrzymanie w Ekstraklasie
  • Lechia i Pogoń zagrają w europejskich pucharach

Lech Poznań mistrzem Polski po raz ósmy

Sobotnie zmagania w Ekstraklasie rozpoczęły się w Niecieczy, gdzie Bruk-Bet mierzył się z Piastem Gliwice. Gospodarze wciąż walczą o utrzymanie, jednak nie wykorzystali w tym spotkaniu okazji do zdobycia punktów. W pierwszej połowie rzutu karnego nie zdołał zamienić na gola Piotr Wlazło, co zemściło się na nich po zmianie stron. Zespół z Gliwic również otrzymał “jedenastkę”, którą pewnie wykorzystał Tomas Huk. Jak się później okazało była to jedyna bramka w tym spotkaniu. Sytuacja Termaliki w tabeli zrobiła się już bardzo trudna, a w przypadku zwycięstwa Śląska Wrocław spadną z Ekstraklasy na kolejkę przed końcem rozgrywek.

O 15 odbyły się derby Poznania. Początek był dość zaskakujący, bowiem to Warta objęła prowadzenie w tym pojedynku wykorzystując rzut karny. Lech zdołał jednak odwrócić losy spotkania jeszcze przed przerwą dzięki trafieniom Amarala oraz Ishaka. Po zmianie stron tempo gry spadło. Kolejorz zadowolił się jednobramkowym prowadzeniem, a Warta nie kwapiła się z atakami. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Lecha 2:1. Jak się później okazało, zwycięstwo w derbach zapewniło Lechowi mistrzostwo Polski.

W kolejnym spotkaniu Zagłębie Lubin mierzyło się z Rakowem Częstochowa. Podopieczni Marka Papszuna musieli wygrać to spotkanie, aby zachować szansę na tytuł mistrzowski. Mecz stał na dobrym poziomie, a najwięcej emocji mieliśmy w końcowych minutach spotkania. Już w doliczonym czasie gry, przy bezbramkowym remisie piłkę ręką we własnym polu karnym zagrał obrońca Rakowa. Arbiter po analizie VAR zdecydował się wskazać na jedenasty metr. Rzut karny pewnie wykorzystał Chodyna, który zapewnił Zagłębiu zwycięstwo 1:0. Dzięki takiemu rezultatowi Miedziowi zapewnili sobie utrzymanie w Ekstraklasie, a Raków pogrzebał szansę na mistrzostwo Polski.

W ostatnim sobotnim spotkaniu Lechia Gdańsk podzieliła się punktami z Pogonią Szczecin. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Taki rezultat satysfakcjonuje oba zespoły, bowiem zapewnił im udział w europejskich pucharach w przyszłym sezonie.

Wyniki 33. kolejki PKO Ekstraklasy

Bruk-Bet Termalika – Piast Gliwice 0:1(0:0)
57′ Huk (k.)

Warta Poznań – Lech Poznań 1:2(1:2)
10′ Kopczyński (k.) – 22′ Amaral, 45′ Ishak

Zagłębie Lubin – Raków Częstochowa 1:0(0:0)