stadium-image
IMAGO/Patryk Pindral/ 400mm.pl Na zdjęciu: Piłkarze Warty Poznań
Warta Poznań

Warta Poznań

Ekstraklasa
Rok założenia: 1912
Przydomek: Warciarze
Barwy: zielono-białe
Prezes: Artur Meissner
Trener: Dawid Szulczek
Pojemność: 5383
Adres: ul. Droga Dębińska 12, 61-555 Poznań

Następny mecz

Warta Poznań

Ekstraklasa |

2 kwietnia 2024

18:00

Zagłębie Lubin
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 18 marca 2024 05:52.

Sukcesy

Mistrzostwo Polski

2 razy

Zdobyte w 1929, 1947

Wicemistrzostwo Polski

5 razy

Zdobyte w 1922, 1925, 1928, 1938, 1946

Newsy

Warta Poznań – terminarz i wyniki

Warta Poznań – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Warty Poznań w Ekstraklasie

Warta Poznań – transfery

Warta Poznań to jeden z dwóch klubów z Wielkopolski występujący w Ekstraklasie. W swojej wieloletniej historii “Warciarze” wygrywali dwukrotnie Mistrzostwo Polski, pomimo faktu, że przez długi okres rywalizowali w niższych ligach. 

Warta Poznań - historia klubu 

Warta Poznań to najstarszy klub piłkarski w Poznaniu. Został założony 15 czerwca 1912 roku (Lech Poznań pojawił się osiem lat później). Co ciekawe, założycielami organizacji byli nastolatkowie w wieku 16-18 lat. Klub powstał z inicjatywy nastolatków i nie musiał długo czekać na pierwsze sukcesy. Rok później - w 1913 roku Warta Poznań wygrała pierwsze w historii Mistrzostwa Wielkopolski. 

W sumie “Zieloni” w swoim dorobku na poziomie centralnym posiadają dwa Mistrzostwa Polski oraz pięć wicemistrzostw, co klasyfikuje ich na 30. miejscu w tabeli Ekstraklasy wszechczasów. 

Warta Poznań obecnie mecze domowe rozgrywa na Stadionie Dyskobolia w Grodzisku Wielkopolskim. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że stadion “Warciarzy” w Poznaniu nie spełnia wymogów licencyjnych Ekstraklasy. 

Najcenniejsze trofea 

Warta Poznań z przytupem zameldowała się w ogólnopolskich rozgrywkach. Już w latach 1925-1928 stanowiła czołówkę Mistrzostw Polski zdobywając po dwa srebrne i brązowe medale. 

Rok 1929 przyniósł Warcie upragniony tytuł Mistrza Polski. “Zieloni” tym sposobem dołączyli do ścisłego grona polskich klubów mogących pochwalić się takim trofeum. Sukces ten udało się powtórzyć dwa lata po II wojnie światowej. W 1947 roku Warta Poznań znów okazała się najlepsza w polskiej lidze. W chwili obecnej wiemy, że był to ostatni tak cenny puchar w dorobku Poznaniaków.

Po drugim tytule mistrzów Polski Warta Poznań nie zdołała na dłużej utrzymać się w czołówce. W 1950 roku po raz pierwszy spadła z I ligi, a potem także z II-ego szczebla rozgrywkowego. Tak oto rozpoczął się kryzys liczący blisko 40 lat zanim Warta znów wróciła do ligowej elity. 

Krótka radość i ponowny zjazd 

W latach 1951-1993 Warta zmagała się naprzemiennie w II i III lidze. Dopiero czerwiec 1993 roku przyniósł wyczekiwany powrót do elity. Ekscytacja klubu i jego sympatyków była ogromna, lecz jak się później okazało - tylko chwilowa. Problemem okazały się finanse. Mimo to, w kampani 1993/94 zespół pod wodzą Eugeniusza Samolczyka radził sobie całkiem nieźle. Udało się nawet uplasować drużynę w górnej części tabeli na koniec rozgrywek.

Kolejny sezon w Ekstraklasie był znacznie gorszy. Zespół ustępował kadrowo od reszty ligi. W konsekwencji Warta zajęła ostatnie miejsce i ponownie spadła z Ekstraklasy. W następnym sezonie w niższej lidze poszło Poznaniakom równie słabo i ponownie spadli - tym razem do III ligi. Na zaplecze Ekstraklasy (1. liga) powrócili dopiero w 2007 roku.

Chaotyczny XXI wiek i powrót do Ekstraklasy

W 2007 roku Warta Poznań w końcu wróciła na zaplecze Ekstraklasy po wygranym dwumeczu barażowym z Unią Janikowo. W kolejnych sezonach 1. ligi „Warciarze” uplasowali się u dołu tabeli, ale zdołali zachowywać byt w rozgrywkach.

W 2011 roku stery w klubie przejęła Izabela Łukomska-Pyżalska. Nowa prezes, jako była modelka i właścicielka firmy deweloperskiej, wpłynęła na zmianę wizerunku Warty Poznań. W tym czasie wyniki sportowe uległy polepszeniu i na koniec sezonu 2010/11 „Zieloni” zajęli 7 miejsce w 1. lidze.

W następnym sezonie współpraca z zarządem klubu i władzami miasta bardzo się skomplikowała (problemy z wynajmem stadionu). Chaotyczna sytuacja przełożyła się również na gorszy występ w lidze, gdzie Warta zajęła 10. miejsce. 

Prawdziwy kryzys dla „Warciarzy” miał jednak dopiero nadejść. W kampanii 2012/13 po rundzie jesiennej z powodu braku środków finansowych z klubu odeszło aż kilkunastu zawodników. Runda wiosenna rozgrywana zawodnikami niższej klasy zakończyła się degradacją do II ligi.

Przed sezonem 2013/14 włodarze klubu mieli problem z uzyskaniem licencji na grę w II lidze. Warcie groziła upadłość. Na szczęście dla klubu nowym inwestorem został radca prawny, Maciej Dittmajer, co pozwoliło wziąć udział w rozgrywkach 2. ligi.

Drużyna prowadzona przez Marka Kamińskiego, a później także Piotra Kowala na koniec sezonu zajęła jedynie 8. miejsce. Dodatkowo na światło dzienne wyszły długi poznańskiego klubu, które uniemożliwiły występ w II lidze w następnym sezonie. „Warciarze” zaliczyli kolejną degradację - tym razem do III ligi.

Po kilku latach spędzonych w niższych ligach Warta Poznań wróciła do I ligi w 2018 roku pod wodzą czeskiego szkoleniowca, Petra Nemca. W sezonie 2018/19 „Zieloni” niczym nie błysnęli w lidze, a koniec końców uplasowali się w dolnej części tabeli. 

Przed kampanią 2019/20 do zespołu „Warciarzy” dołączył Łukasz Trałka, który zamienił Lecha Poznań na Wartę. Wraz z tym doszło także do zmiany na stanowisku trenera - funkcję objął Piotr Tworek, który w przeszłości pracował dla „Zielonych” jako asystent. W 2020 roku Warta Poznań zajęła 3. miejsce i dzięki zwycięstwu w barażach z Radomiakiem Radom - awansowała do Ekstraklasy po 25 latach przerwy! 

Solidność w Ekstraklasie

W pierwszym sezonie po wywalczeniu awansu Warta była jedną z rewelacji rozgrywek. Nic w tym dziwnego, skoro rozgrywki zakończyła na piątym miejscu w tabeli, pozostawiając w tyle między innymi Lecha Poznań. W drugim sezonie drużyna nie grała już tak efektownie, czego skutkiem była również zmiana na stanowisku trenera. Piotra Tworka zastąpił Dawid Szulczek i stał się jednym z trenerskich objawień. Ostatecznie Warta sezon 2021/22 zakończyła na 11. miejscu w tabeli.

Derby Poznania

Derby Poznania to rywalizacja pomiędzy Lechem a Wartą. Konfrontacja tych obu ekip korzeniami sięga okresu powojennego (1946 roku). Ze względu na częste występy Warty w niższych ligach do spotkań derbowych nie dochodziło regularnie.