stadium-image
IMAGO/Marcin Pyrga/Cyfrasport
Cracovia

Cracovia

Ekstraklasa
Rok założenia: 1906
Przydomek: Pasy
Barwy: biało-czerwone
Prezes: Mateusz Dróżdż
Strona: www.cracovia.pl
Pojemność: 15 016
Adres: ul. Kałuży 1, 30-111 Kraków

Następny mecz

Pogoń Szczecin

Ekstraklasa |

30 marca 2024

20:00

Cracovia
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 18 marca 2024 06:03.

Cracovia - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Polski

5 razy

Zdobyte w 1921, 1930, 1932, 1937, 1948

Wicemistrzostwo Polski

2 razy

Zdobyte w 1934, 1949

Puchar Polski

1 raz

Zdobyty w 2020

Superpuchar Polski

1 raz

Zdobyty w 2020

Newsy

Cracovia – terminarz i wyniki

Cracovia – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Cracovii w Ekstraklasie

Cracovia – transfery

Cracovia to drugi co do wielkości krakowski klub piłkarski. Historia Cracovii sięga czasów przed drugą wojną światową. To drużyna, która aktualnie występuje w rozgrywkach polskiej Ekstraklasy.

Cracovia - historia

Cracovia powstała w 1906 roku. Pierwotna nazwa zespołu brzmiała: Akademicki Klub Footballistów. Z czasem Cracovia modyfikowała nazwę, a aktualnie działa jako Miejski Klub Sportowy Cracovia Sportowa Spółka Akcyjna.

W przeszłości Cracovia znaczyła bardzo wiele w polskim futbolu, ale z czasem jej rola malała. To klub, który pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski i raz krajowy puchar. Tradycje Cracovii sięgają czasów przedwojennych. To właśnie wtedy zainicjowano “trening noworoczny”, jaki odbywa się 1. stycznia na obiekcie Cracovii. Legenda głosi, że w 1924 lub 1925 roku piłkarze wracający z balu sylwestrowego zaczęli grać w piłkę na stadionie przy ulicy Kałuży. Od tamtej pory o godzinie 12:00 organizowany jest tzw. trening noworoczny z udziałem widzów.

Czasy Józefa Kałuży

Pierwsze mistrzostwo Polski Cracovia wywalczyła w 1921 roku, a kolejne triumfy przed wojną miały miejsce w 1930, 1932 i 1937 roku. Autorem tych sukcesów był Józef Kałuża grający przez całą karierę w barwach Cracovii. To polski napastnik, którego uznawano za najlepszego w całej lidze. Kałuża w 103 występach dla Cracovii zdobył 88 gole.

W 1965 roku na cześć Józefa Kałuży nazwano ulicę w Krakowie, przy której znajduje się stadion Cracovii.

Lata 40.

Cracovia po wojnie próbowała nawiązać do swoich najlepszych czasów. Udało się to zrobić w 1948 roku, kiedy to zdobyła piąte mistrzostwo Polski. Jak się później okazało był to ostatni tytuł mistrza kraju wywalczony przez Cracovię. Rok później “Pasy” były blisko powtórzenia tego wyczynu, ale ostatecznie zakończyli ligę na drugim miejscu.

Janusz Filipiak

Przez kolejne dziesięciolecia Cracovia nie była w stanie nawiązać walki w polskiej Ekstraklasie. Poza brązowym medalem w 1952 roku Cracovia do tej pory nie zdołała wbić się na koniec sezonu do TOP 3. W 2004 roku klub został przejęty przez profesora Janusza Filipiaka, który był i dalej jest właścicielem firmy informatycznej Comarch.

Janusz Filipiak rozpoczął inwestycję w klub, co zaowocowało zbudowaniem nowego stadionu przy ulicy Kałuży. W okresie jego działalności w Cracovii grali tacy piłkarze jak Radosław Matusiak, Mateusz Klich, Krzysztof Piątek czy Grzegorz Sandomierski.

W ostatnich dwudziestu latach trenerami Cracovii byli znani szkoleniowcy na polskim rynku. Żaden z nich jednak nie zdołał wprowadzić Cracovii do polskiej czołówki. Byli to: Wojciech Stawowy, Stefan Białas, Stefan Majewski, Orest Lenczyk, Rafał Ulatowski, Tomasz Kafarski, Robert Podoliński czy Jacek Zieliński.

W latach 2017-2021 rolę trenera Cracovii pełnił Michał Probierz. To właśnie pod jego wodzą Cracovia w 2020 roku po raz pierwszy w historii sięgnęła po Puchar Polski! Następnie zwyciężyła Superpuchar Polski. Tak dobrego okresu, jeśli chodzi o trofea w Cracovii nie było przez dziesięciolecia! Z klubem rozstał się w listopadzie 2021 roku, a funkcję szkoleniowca objął dobrze znany w Krakowie Jacek Zieliński.

Święta wojna

Dla Cracovii na polskiej arenie zmagań najważniejszym meczem w sezonie są derby z Wisłą Kraków. To starcie określane jest mianem “Świętej wojny”, a początki tej rywalizacji sięgają 1908 roku! Jeśli chodzi o bilans derbowy, to Cracovia wciąż ogląda plecy Wisły. “Biała Gwiazda” ma na swoim koncie znacznie więcej zwycięstw w derbach niż Cracovia. Do tej pory Wisła zanotowała 90 wygranych w “Świętej wojnie”, z kolei “Pasy” mają tych triumfów 64.

Określenie “Świętej wojny” można przypisać do Cracovii, w której występował Ludwik Gintela. To właśnie on w mowie motywacyjnej przed meczem miał powiedzieć: “chodźmy panowie na tę świętą wojnę”.