Gvilia zamienił Zabrze na Warszawę

Valeriane Gvilia i Igor Lewczuk
Valeriane Gvilia i Igor Lewczuk fot. Jacek Prondzyński / Legia.com

Reprezentant Gruzji Valeriane Gvilia podpisał z Legią Warszawa dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia. Środkowy pomocnik, który udaną rundę wiosenną sezonu 2019/2019 spędził w Górniku Zabrze, w swoim piłkarskim CV ma dwa tytuły mistrzowskie i Superpuchar Białorusi z BATE Borysów. W stołecznym zespole będzie występował z numerem 8.

Czytaj dalej…

Posiadający również ukraińskie obywatelstwo Gvilia (rozegrał cztery mecze w kadrze Ukrainy U21) wystąpił w 23 meczach reprezentacji Gruzji i zdobył trzy bramki. W eliminacjach do UEFA Euro 2020 grał w pełnym wymiarze czasowym we wszystkich czterech spotkaniach. Na szczeblu reprezentacyjnym zadebiutował w kwalifikacjach do mundialu 2018 z Irlandią (0:1), a premierowe trafienie zaliczył w swoim siódmym meczu w narodowych barwach przeciwko Austrii (1:1).

Do białoruskiego potentata, który od 2006 roku nieprzerwanie dominuje w lokalnych rozgrywkach, trafił w 2016 roku, po pół roku gry w FK Mińsk. W Borysowie, gdzie sprowadzani są najlepsi zawodnicy z tamtejszej ligi, przez dwa sezony rozegrał łącznie 32 mecze i uczestniczył w eliminacjach do Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA. Kolejnym klubem wychowanka Metalista Charków było FC Luzern. Szwajcarski zespół sezon 2017/18 zakończył na wysokim trzecim miejscu i awansował do europejskich pucharów. W rundzie jesiennej następnych rozgrywek Gruzin wystąpił jeszcze w 11 spotkaniach, po czym został wypożyczony do Górnika Zabrze. W barwach śląskiego klubu miał miejsce w podstawowym składzie we wszystkich 17 meczach Ekstraklasy i strzelił jedną bramkę (w 23. kolejce z Zagłębiem Sosnowiec).

– Nie potrzebowałem wiele czasu, aby podjąć decyzję o przyjściu do Legii. Jestem bardzo szczęśliwy, że trafiłem do Warszawy. Nie mogę się doczekać, kiedy zagram na tym stadionie, jestem bardzo podekscytowany. Wiem, że Legia musi być zawsze mistrzem i cały zespół musi zrobić wszystko, aby tytuł i puchar do niej wróciły – powiedział po podpisaniu kontraktu Gvilia.

Na polskich boiskach Gvilia zbierał pozytywne recenzje i dał się poznać jako wszechstronny zawodnik o walorach ofensywnych, z dobrym przeglądem pola i umiejętnością prowadzenia gry.

– Jestem przekonany, ze Valeriane Gvilia będzie dużym wzmocnieniem i da nam wiele jakości w ofensywie. Posiada on cechy charakteru oraz umiejętności piłkarskie, które wzbogacą nasz zespól. To zawodnik, który bardzo szybko przystosował się do gry w Ekstraklasie i jest gotowy na wyzwania, jakie wiążą się z grą w takim klubie jak Legia. Bardzo zależało nam na obustronnej współpracy. Razem będziemy walczyć o tytuły – mówi dyrektor sportowy Legii Warszawa Radosław Kucharski.

Komentarze