Groclin Dyskobolia pozbawiony Pucharu Polski za 2005 rok

Puchar Polski
Puchar Polski fot. Totolotek

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował na łamach swojej oficjalnej strony internetowe, że Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski został pozbawiony tytułu zwycięzcy Pucharu Polski za sezon 2004/2005. Wpływ na taki stan rzeczy ma być dowiedzione w sądzie oszustwo sportowe, o czym poinformowano w specjalnym komunikacie.

Czytaj dalej…

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o odebraniu klubowi w Wielkopolsku tytułu Puchar Polski, który Groclin wygrał po dwumeczu z Zagłębiem Lubin. Podopieczni Dusana Radolsky’ego wygrali wówczas na swoim obiekcie 2:0, a w delegacji przegrali 0:1.

Pierwsze z dwóch rozegranych spotkań miało zostać ustawione, co dowiódł rzecznik dyscyplinarny PZPN. Zostało to potwierdzone przez prawomocny wyrok sądu powszechnego. Polski Związek Piłki Nożnej nie podjął decyzji o przekazaniu Pucharu Polski za 2005 rok innej drużynie.

Oświadczenie Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie odebraniu Pucharu Polski Groclinowi Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski

Uchwała nr VII/117 z dnia 2 września 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie pozbawienia przez Polski Związek Piłki Nożnej klubu Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005.

§ 1

Działając na podstawie Art. 36 § 1 pkt 25) Statutu PZPN, Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, po zapoznaniu się z Raportem Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN z dnia 28 sierpnia 2020 r. oraz prawomocnymi wyrokami:

1. Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieście we Wrocławiu w Wydziale V Karnym z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie sygn. akt V K 766/16; i

2. Sądu Okręgowego we Wrocławiu w Wydziale IV Karnym Odwoławczym z dnia 30 lipca 2020 r. w sprawie sygn. akt IV Ka 146/20 – na wniosek Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, postanawia pozbawić klub Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005, przy jednoczesnym nie przyznawaniu tego tytułu innej drużynie.

§ 2

Stosownie do postanowień Art. 9 Statutu PZPN, w związku z Art. 12 § 1 pkt 3) Statutu PZPN, pozbawienie klubu Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005 stanowi realizację uprawnienia statutowego PZPN do podejmowania działań zmierzających do zapewnienia realizacji reguł fair play oraz uczciwej rywalizacji sportowej

w sytuacji, gdy fakt zjawiska oszustwa sportowego, związanego ze zdobyciem tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005 wynika z prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego wydanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 3

Niniejsza Uchwała obowiązuje od dnia uchwalenia i stanowi podstawę do dokonania stosownych zmian w annałach historii polskiej piłki nożnej.

Komentarze