Wisła – Zagłębie: optymistyczny debiut Guli

Wisła Kraków - Zagłębie Lubin
Wisła Kraków - Zagłębie Lubin fot. PressFocus

Wisła Kraków pokonała Zagłębie Lubin na zakończenie pierwszej kolejki PKO Ekstraklasy. Biała Gwiazda wygrała 3:0 (2:0), dzięki czemu przed drugą serią gier będzie liderem rozgrywek.

Starzyński zachwiał skuteczność

Wisła Kraków przystępowała do potyczki z Miedziowymi w roli faworyta. Podopieczni Dariusza Żurawia wierzyli jednak, że są w stanie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Mimo że trener trafił do Zagłębia 10 dni przed startem ligi i przeprowadził z zespołem z Lubina zaledwie osiem jednostek treningowych.

W pierwsze połowie warunki gry dyktowali gospodarze. Aczkolwiek zanim wiślacy przełożyli na gola ładną dla oka grę, to bliski zdobycia bramki był Filip Starzyński. Pomocnik lubinian nie stanął na wysokości zadania przy rzucie karnym, trafiając w słupek. Ciekawostką jest, że na 42 ostatnie próby wykorzystał 40 jedenastek. Inną sprawą jest to, że decyzja o podyktowaniu jej, była pochopna.

Yaw Yeboah z zadatkami na gwiazdę ligi

Wynik spotkania został natomiast otwarty w 25. minucie, gdy Yaw Yeboah wykorzystał rzut karny podyktowany za dotknięcie piłki ręką przez Jewgienija Baszkirowa. Ghańczyk czuł się na tyle pewnie w poniedziałek, że sam wymierzył sprawiedliwość z 11 metrów, mimo że nie był pierwszym wyborem do egzekwowania jedenastek w Wiśle.

Na jednym trafieniu Biała Gwiazda nie poprzestała, bo już w 29. minucie prowadzenie Wisły podwyższył Jan Kliment. Czeski napastnik wykorzystał podanie od Michala Skvarka, do którego piłka trafiła po centrze Yeboaha. Na przerwę wiślacy udali się tym samym z jak najbardziej zasłużoną dwubramkową zaliczką.

Po przerwie tempo gry siadło

W drugiej odsłonie sytuacji strzeleckich nie było już tyle, co przed przerwą. Gospodarze wyraźnie spuścili z tonu, a Zagłębie nie miało pomysłu na sforsowanie szczelnej defensywy Wisły. Niemniej Mateusz Młyński w 82. minucie ustalił wynik rywalizacji na 3:0, wykorzystując świetne podanie od Konrada Gruszkowskiego i trzy punkty zainkasowała ekipa Adriana Guli.

W ramach drugiej kolejki Wisła zmierzy się na wyjeździe z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza. Tymczasem zawodnicy Miedziowych u siebie skonfrontują się z Górnikiem Łęczna. Krakowski team swoje spotkanie rozegra w sobotę, a dzień wcześniej na zielonej murawie zaprezentuje się Zagłębie. Biała Gwiazda jest liderem PKO Ekstraklasy po pierwszej kolejce.