Cenna wiktoria Arkowców

Maciej Jankowski
Maciej Jankowski fot. Stanisław Wrzesek / Arka.gdynia.pl (Materiał

Rzutem na taśmę Arka Gdynia pokonała 2:0 w piątkowy wieczór Zagłębie Sosnowiec w spotkaniu piątej kolejki rundy finałowej rozgrywek. Dzięki ten wygranej Żółto-niebiescy z dorobkiem 39 punktów na koncie zadomowili się na 12. pozycji w ligowej stawce.

Arcyciekawie zapowiadał się pierwszy piątkowy bój w ramach 35. kolejki Lotto Ekstraklasy, w którym gdynianie mierzyli się na swoim stadionie z ekipą z Zagłębia Dąbrowskiego. O ile goście byli pewni spadku z ligi, to cały czas o ligowy byt walczyli zawodnicy teamu z Trójmiasta.

Man of the Kudła

Pierwsza groźna sytuacja strzelecka miała miejsce w 17. minucie, gdy bliski zdobycia bramki był Mateusz Możdżeń. Kapitalną interwencją popisał się jednak Pavels Steinbors, co sprawiło, że na tablicy wynikowej wyświetlał się cały czas bezbramkowy remis.

Odpowiedź podopiecznych Jacka Zielińskiego miała miejsce w 23. minucie, gdy swoich sił spróbował Adam Marciniak. Tym razem jednak na posterunku był Dawid Kudła. Gospodarze jeszcze przed przerwą mogli objąć prowadzenie, gdy ładnym strzałem popisał się Luka Zarandia, ale piłka po jego próbie trafiła w słupek.

VAR, czyli koszmar teamu Ivanauskasa

Po zmianie stron Arkowcy mieli wyborną okazję na strzelenie gola w 49. minucie, gdy rzut karny po stronie gospodarzy egzekwował Damian Zbozień. Defensywnie usposobiony zawodnik gdynian nie wykorzystał jednak swojej sytuacji po faulu Piotra Polaczaka, trafiając w słupek.

Tymczasem tuż przed końcem rywalizacji do siatki trafił Maciej Jankowski. Analiza sytuacji ze strzałem napastnika gdynian trwała jednak trochę czasu, bo arbiter czekał wideo weryfikację. Ostatecznie jednak gol “Janeksa” został zaliczony.

Tuż przed końcem spotkania Arka podwyższyła swoje prowadzenie dzięki golowi strzelonemu przez Gruzina Zarandię. Gdynianie zrobili zatem milowy krok w kierunku utrzymania, będąc już od czterech meczów bez porażki. Z kolei sosnowiczanie są już pewni, że zakończą rozgrywki na ostatniej pozycji.

Arka Gdynia – Zagłębie Sosnowiec 2:0 (0:0)

1:0 Jankowski 88′
2:0 Zarandia 90+8′

Arka: Helstrup 40
Zagłębie: Mygas 42′