Ekstraklasa: Ivi Lopez królem strzelców. Gorzkie pożegnanie Białej Gwiazdy – podsumowanie 34. kolejki

Ivi Lopez
Ivi Lopez Pressfocus

Sobotnim po południem wystartowała 34. kolejka PKO Ekstraklasy. To była już ostatnia seria gier w tym sezonie. Z drużyn z czołówki, tylko Pogoń nie zadowoliła swoich kibiców. Natomiast Wisła Kraków przegrała na własnym stadionie z Wartą Poznań (0:1). Tymczasem najwięcej emocji dostarczył mecz we Wrocławiu, gdzie Górnik pokonał Śląsk (4:3).

Lech Poznań przypieczętował mistrzostwo zwycięstwem

Lech Poznań dyktował warunki już od pierwszych minut rywalizacji z Zagłębiem. Wynik spotkania otworzył Tomasz Kędziora. Defensor zamknął akcję swojego zespołu, ładując piłkę do siatki z bliskiej odległości. Później tuż przed przerwą prowadzenie podwyższył Czerwiński. Miedziowi odpowiedzieli tylko raz, nawiązując kontakt po rzucie karnym perfekcyjnie wykonanym przez Chodynę. Ostatecznie pojedynek zakończył się wygraną Kolejorza. Dzięki temu, dobre nastroje nie opuściły Wielkopolski.

Ivi Lopez królem strzelców, Raków wicemistrzem

W Częstochowie nie brakowało pozytywnych emocji. Raków rozstrzelał się jeszcze przed kwadransem, zabijając marzenia Lechii. W odstępie 120. sekund dublet ustrzelił Ivi Lopez. Dwa trafienia pozwoliły Hiszpanowi umocnić się na pozycji króla strzelców Ekstraklasy. Z kolei po przerwie ostateczny rezultat ustalił Gutkovskis, zapewniając swojej drużynie wicemistrzostwo Polski.

Pogoń straciła kontrolę w meczu ze spadkowiczem

Pogoń dość długo męczyła się z Termalicą. Słonie dzielnie odpierały ataki rywala, szukając szans w kontrach czy stałych fragmentach. Wszystko zmieniło się wraz z końcówką pierwszej połowy. Przed zejściem do szatni, Bichakchyan dograł piłkę z rzutu rożnego na skraj pola karnego do Dąbrowskiego, ten dośrodkował w pole karne, gdzie znalazł Zahovicia, który głową skierował piłkę do bramki. Niespodziewane obrazki zdarzyły się na początku drugiej odsłony. Najpierw rzut karny pewnie wykorzystała Pogoń, a chwilę później w takiej samej sytuacji znalazła się Termalica. Z wapna nie pomylił się Mesanović. Bośniak wykazał się też z dobrej strony w końcówce. Kapitalnym uderzeniem pod samą poprzeczkę zapewnił swojej ekipie punkt w ostatnim meczu przed spadkiem do 1. Ligi.

Legia rozbiła Cracovię

Przy Łazienkowskiej kibice Legii opuścili trybuny w 17. minucie. Był to protest wymierzony wobec złego zarządzania klubem przez Dariusza Mioduskiego. Z zespołem pożegnał się też Artur Boruc czy Vuković. Do przerwy ani Wojskowi, ani Cracovia nie wpakowali piłki do bramki. Strzelecki festiwal rozpoczął się dopiero w drugiej połowie. W 54. minucie Rosołek z ostrego kąta pokonał golkipera gości. Potem na listę strzelców wpisał się Tomas Pekhart, który głową z bliskiej odległości nie pozostawił złudzeń rywalowi. Natomiast finalny rezultat ustalił Rafael Lopes, uderzając sprytnie główką podczas rzutu rożnego. Futbolówka odbiła się od słupka i szczęśliwie przekroczyła linię końcową.

Wielkie emocje we Wrocławiu

Zdecydowanie najwięcej działo się we Wrocławiu. Tam Śląsk strzelał jak na zawołanie w pierwszej połowie. Niemniej jedna, Górnik Zabrze cały czas utrzymywał tempo. Do przerwy gospodarze prowadzili (3:2), ale nie był to koniec strzeleckich emocji. Później ekipa gości odrobiła straty z nawiązką. Wszystko dzięki świetniej postawie Marina, który zdobył dwa gole, a przy okazji zapewnił Górnikom całą pulę w ostatniej kolejce sezonu.

Gorzki spadek Wisły Kraków

Atmosfera na Reymoncie w Krakowie pozostawiała wiele do życzenia. Transparenty na stadionie mówiły więcej niż tysiąc słów. Z początku Biała Gwiazda lepiej wyglądała na tle Warciarzy. Pod koniec pierwszej połowy drobna nieuwaga w defensywie zakończyła się trafieniem gości, co ostatecznie zaważyło na finalnym wyniku. Stąd też Wisła pożegnała się z Ekstraklasą wstydliwą porażką, w której jedynego gola zdobył Szczepański.