Pierwszoligowy raport: piątek i sobota

dodał: Kamil Krusiński  |  źródło: LigaPolska.pl  |  17.10.2015 23:13
Osiem meczów 13. kolejki I ligi już za nami - po zwycięstwie w sobotnim hicie nad Dolcanem Ząbki, na fotelu lidera rozsiadła się Wisła Płock. Fantastycznie gra rewelacyjny beniaminek z Sosnowca, który ogrywając Stomil Olsztyn wskoczył na drugie miejsce.

I to właśnie starcie Stomilu z Zagłębiem zainaugurowało weekend - w piątkowy wieczór po obfitującym w gole spotkaniu sosnowiczanie wygrali 4:2. Choć już w czwartej minucie gry prowadzenie objęli przyjezdni po trafieniu Pribuli, to już po 16. minutach gospodarze odwrócili wynik. Najpierw w 14. minucie po centrze z rzutu rożnego, głową wyrównał Czarnecki, a dwie minuty później po podaniu Kujawy do siatki trafił Szymonowicz. Po przerwie trafiali już jednak tylko sosnowiczanie - w 49. minucie rzut karny po faulu na Araku wykorzystał Dudek, a trzy minuty później dublet ustrzelił Pribula. Słowak nie miał jednak zamiaru na tym poprzestać i w 86. minucie przypieczętował wygraną kompletując hat-tricka. Zagłębie wygrało czwarty mecz z rzędu i jest teraz wiceliderem, natomiast dla Dumy Warmii było to piąte kolejne spotkanie bez kompletu punktów.

Sobotnie zmagania na zapleczu Ekstraklasy rozpoczęło starcie beniaminków, w którym swoją dziewiątą już w tym sezonie porażkę poniósł Rozwój Katowice, który tym razem musiał uznać wyższość MKS-u Kluczbork. Decydująca o losach spotkania okazała się 27. minuta, kiedy to dyskusyjny rzut karny wykorzystał Niziołek. Kluczborczanie wygrali trzeci kolejny mecz i awansowali na siódme miejsce, natomiast katowiczanie przegrali trzeci raz z rzędu i wciąż pozostają "czerwoną latarnią" ligi.

Koniec fatalnej serii Wigier Suwałki - piłkarze z Podlasia dość niespodziewanie, po siedmiu meczach bez wygranej, pokonali na wyjeździe spadkowicza z Bełchatowa. Suwałczanie wyszli na prowadzenie cztery minuty przed przerwą, kiedy to najsprytniejszy w polu karnym okazał się Adamek. Komplet punktów przypieczętował w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry Moneta. GKS przedłużył tym samym niechlubną passę meczów bez wygranej do pięciu i spadł na 11. miejsce w tabeli, Wigry są 14.

Po niezwykle emocjonującej końcówce, Sandecja Nowy Sącz pokonała legnicką Miedź 3:2. Strzelanie rozpoczęli w 12. minucie biało-czarni, kiedy to strzał Małkowskiego dobił Szczepański. Legniczanie odpowiedzieli już po sześciu minutach za sprawą Daniela, który celną główką wykończył dośrodkowanie Garguły. Na kolejne bramki kibice musieli czekać do 85. minuty - wtedy to z rzutu rożnego zacentrował Sobotka, a do siatki trafił Szarek. Radość w ekipie z Nowego Sącza trwała znów tylko sześć minut - już w doliczonym czasie gry ze strzałem Łuszkiewicza nie poradził sobie Kozioł. Kiedy goście myśleli, że udało im się skraść gospodarzom punkt, w trzeciej minucie doliczonego czasu gry po centrze Sobotki i uderzeniu Nowaka, ze skuteczną dobitką popędził Małkowski. Sandecja po sobotnich meczach zajmuje dziesiąte miejsce, a Miedź znajduje się w strefie spadkowej.

W ostatnim ze spotkań rozpoczętych o godzinie 17:00, kolejną porażkę poniosła Olimpia Grudziądz, która tym razem przed własną publicznością okazała się słabsza od Pogoni Siedlce. Wartego trzy punkty gola zdobył w 51. minucie Duda, który skorzystał z dośrodkowania Dybca. Siedlczanie przedłużyli tym samym passę spotkań bez porażki do pięciu i awansowali na 12. miejsce, natomiast sytuacja olimpijczyków staje się coraz bardziej nieciekawa - grudziądzanie z dziewięcioma punktami na koncie wyprzedzają tylko Rozwój.

Ósmy mecz bez porażki Arki i szóste kolejne spotkanie bez wygranej Bytovii - tak można w skrócie podsumować konfrontację w Bytowie, która zakończyła się remisem 1:1. Po bezbramkowej pierwszej połowie, strzelanie w 61. minucie rozpoczęli żółto-niebiescy, którzy za sprawą celnie egzekwowanej przez Marcusa da Silvę jedenastki wyszli na prowadzenie. Radość w obozie gości trwała tylko 11 minut, albowiem w 72. minucie fantastyczną bramką popisał się Klichowicz. Goście mecz kończyli w dziesiątkę, ponieważ w 84. minucie drugą żółtą kartkę obejrzał Socha. Bytovia, która przerwała dziś pasmo trzech porażek, zajmuje 13. miejsce, a Arka na czwartej lokacie.

Na dobre tory zdaje się wracać katowicki GKS, który wygrywając dziś z Chojniczanką przedłużył serię spotkań bez porażki do czterech. Piłkarze z Górnego Śląska wynik otworzyli w 41. minucie, kiedy to po dośrodkowaniu z prawej flanki celnie główkował Bębenek. Rezultat w 67. minucie ustalił Wołkowicz, który po składnej akcji całego zespołu świetnie przymierzył z 16 metrów. Katowiczanie po dzisiejszym zwycięstwie wskoczyli na dziewiątą lokatę, natomiast chojniczanie po trzeciej kolejnej porażce zameldowali się na pozycji barażowej.

Hitowe starcie na szczycie tabeli pomiędzy Dolcanem Ząbki i Wisłą Płock przyniosło tylko jednego gola. Po bezbramkowej pierwszej połowie na Dolcan Arena, decydujące o losach meczu trafienie zanotował w 52. minucie Darmochwał, który uderzeniem zza pola karnego zdjął pajęczyna z okna bramki Kryczki. Gospodarze mieli fantastyczną okazję na doprowadzenie do wyrównania pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry, ale rzutu karnego, podyktowanego za zagranie ręką Stefańczyka, nie wykorzystał Tarnowski. Nafciarze dzięki wygranej w Ząbkach zameldowali się na szczycie tabeli, Dolcan jest trzeci.

Stomil Olsztyn - Zagłębie Sosnowiec 2:4 (2:1)
0:1 Pribula 4'
1:1 Czarnecki 14'
2:1 Szymonowicz 16'
2:2 Dudek (k.) 49'
2:3 Pribula 52'
2:4 Pribula 86'

Rozwój Katowice - MKS Kluczbork 0:1 (0:1)